Cilt Bakım Ürünlerindeki AHA Fruit-Asitler hakkında:

Herşeyde olduğu gibi,Avrupanın çoğu kozmetik şirketlerine, güzellik salonlarına ve tüketicilere,cilt sağlığında ki negatif etkileri gözönüne alınmadan reklamlarla sunulan, American ürünlerince işgal edilmektedir.Pazardaki insanlara (çoğunlukla temel bilgileri olmayan), meyva asitleri,sanki kozmetikte yeni gelişmeymiş gibi lanse edilmektedir.Onlar açıkcası olası uzun dönem dermatolojik etkilerle ilgilenmiyorlar,günü kurtaran uygulamalarla daha çok ilgililer. Meyve asitlerinin neden olduğu boynuzsulaşmış tabakayla, meyve asitlerine duyarsız normal ciltlerle ne işlem yapılır bilmiyorlar.Bilmek gerekir ki,boynuzsu tabaka vücudumuzun en önemli koruyucu tabakasıdır.Zarar görmemesi için cildin yapısını ve fizyolojik fonksiyonunu, desteklemelisiniz.Güneş ışınlarına karşı korumada da bu önemlidir. Epidermis çok incelirse,cilt etkin korumasını kaybeder, UV-ışınlarına duyarlılığı artar, böylece zararlı ışınlar cilde fena işler. Malignant cilt tümörleri olası hücre tahribini çağırır.Yüksek UV-ışınları daima erken cilt yaşlanmasına neden olurlar. Kış boyunca güneş ışınları azaldığından meyve asitlerinin etkisi de azalmış görünür.Meyve asitleriyle günlük düzenli işlem, patojenik unsurların yayılmasına karşı önemli bir koruma olan Cilt bakterilerinin fizyolojisinde,negatif etki yapmış gibi görünür.Uzun dönemde cildin alerjik hastalıklara, egzama,vs. duyarlığını arttırırken ,bakterilere, virüslere mikozlara karşı immün savunmayı azaltabilir.

Meyve asitleri kalınlaşmış boynuz tabakasının neden olduğu cilt problemlerinde kullanılmalıdır.Kalın olduğunda sebaceous bezelerini kapatarak,akneye neden olan boynuz tabakasının soyulması , hassasiyetini arttırır.Günlük olarak değil de kür şeklinde uygulanan Meyve asitleri zamanla, cildin tek kürle bile yenilenme şansını arttırır.Glikolik asidin bir formunu peeling kür olarak öneririz. Glikolik asidin 10%, 20% ve 30% oranlarında hazırlanmış şeklinin uygun konsantrasyonunu ,güzellik uzmanı cilt tipine göre seçebilir.

İlk işlemle az veya hiç peeling etkisi olmasa bile,her cildin kendine özel reaksiyon vaktini öğrenmesi için ,Meyve asitlerinin konsantrasyonu düşük tutulmalı ve işlem bekletme süresi kısa tutulmalı. Not: Peeling kür formundaki Meyve asitleri kalınlaşmış tabakayı mükemmelen normal seviyeye getirir.(yoksa kalınlaşmış boynuz tabakası akne gibi cilt problemlerine neden olur.) Burdan bakarsak,normal cildin kabuksulanmış tabakasını hergün işleme tabi tutmak tavsiye edilmez hatta tehlikelidir.